okolí Mariánských Lázní
Naučná stezka Kladskými rašeliništi
Naučná stezka Kladská je komplex stezek, který vás provede přírodní rezervací Kladské rašeliny a seznámí vás s historií osady Kladská i flórou a faunou Slavkovského lesa. Část této stezky o délce 1,6 km byla zrekonstruována v roce 2010. A nutno za nás říci, že se jim moc stezka povedla. Cestu zde zvládnete i s kočárkem. Čeká na vás spousta příjemných odpočívadel a vyhlídek, abyste se mohli nabažit zdejších krás. Děti se hravou formou seznámí se stopami zvířat, listy a plody stromů i zvuky zvířat - sahání a zkoušení exponátů je zde vítáno!. Na doskočišti mohou porovnat svůj výkon ve skoku dalekém s jednotlivými zvířaty, vyzkoušet si, jak fungují sluneční hodiny atd.
Rozhledna Panský vrch u Drmoulu
Celokovová rozhledna z roku 2008, provoz zajišťuje Obecní úřad Drmoul, vstup zdarma. 207 schodů, vyhlídka ve výšce 40 metrů poskytuje pohled na Slavkovský les, Mariánské lázně, Lázně Kynžvart, Dyleň a Přimdu. GPS: 49,936890 12,664896
Na Panském vrchu stojí též za shlédnutí židovský hřbitov (nejstarší dochované náhrobky jsou z roku 1683, lesní hřbitov s náhrobky barokního a klasického typu) a kyselka pod Panským vrchem (cca 500 m od hlavní silnice, železnato-horečná studená kyselka; vyvěrá v dubém kmeni o průměru 70 cm, je nad ním dřevěná stříška a vede k němu dřevěná lávka)
Rezervace Smraďoch a Farská kyselka
Rezervace byla vyhlášená v roce 1968 na 8 ha a její název je velmi trefný. Široko daleko se zde line zápach podobný zkaženým vejcím, který pochází z malých puklin, kde vyvěrá sirovodík a kysličník uhelnatý odkazující na tektonickou činnosti zdejší lokality. Rezervace chrání lesní rašeliniště s bublajícími vývěry a několika minerálními prameny. Nejznámější je Farská kyselka (studená hydrogenuhličitanová hořečnato-železnatá kyselka vyvěrající z hloubky 1,5 m, o vydatnosti kolem 10 l/min). Naučná stezka začíná u silnice asi 500 metrů za lesní restaurací Nimrod. Vhodná i pro kočárky.
Koňský pramen
se nachází v okrese Cheb přibližně 5,5 km od Mariánských Lázní v údolí Chotěnovského potoka. Chutný pramen vyvěrá v kmeni stromu, cesta k němu vede po červené turistické značce z vesnice Chotěnov (vesnice plná vraků aut:-() přes louku až k okraji lesa. Koňský pramen je přírodní uhličitou kyselkou s hořečnato až železnatým složením. Dle pověsti se v bažinatém okolí během třicetileté války utopil jízdní oddíl, což se odrazilo v pojmenování pramene.
Rozhledna u Krásna
Kamenná rozhledna s vnějším spirálovitým schodištěm, nádherná stavba, vstup zdarma. Nachází se na Krásenském vrchu v nadmořské výšce 777 m nedaleko města Horní Slavkov, nad obcí Krásno. Rozhledna je jednou z nejpodivuhodnějších rozhleden v zemi. Důvodem je neobvyklý tvar, kdy po obvodu se jako spirála vine vnější schodiště. Základna věže je 11 m široká, vyhlídková terasa je ve výšce 25 m s průměrem již jen 3 m. Na vyhlídkovou plošinu vede 120 schodů. Rozhledna vznikla na základě návrhu sochaře W. Russe a architekta Fritz Hoffmann (údajně inspirovaného babylónskou věží).
Národní přírodní rezervace Soos u Františkových Lázní
Rezervace byla vyhlášena r. 1964 na ploše 221 ha. Název Soos pochází ze zdejšího nářečí a znamená močál. Přístupná je jen část po 1,2 km dlouhé dřevěné stezce, která vede po dně vyschlého jezera, které mělo slanou (minerální) vodu. Nyní je z jezera rozlehlé rašeliniště a minerální slatiniště s mofety (vliv vulkanické činnosti), ze kterých vybublává CO2. Dále zde vyvěrají minerální prameny, např. Císařský pramen.
Vstup je zpoplatněn - 70,- (do 6r. zdarma). V areálu též geologický park, muzeum o přírodě ve zdejším okolí, expozice o paleontologii s modely ještěrů v životní velikosti a stanice pro záchranu živočichů.
Náhledy fotografií ze složky Mariánské Lázně